Dwór - Piotrowice Wielkie (pow. lubelski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Dwór - Piotrowice Wielkie (pow. lubelski)

Postautor: trobal » czw lip 01, 2010 4:30 pm

Dwór ten powstał w końcu XIX wieku za sprawą Ludwika Budzisława Kopcia, który nabył majątek w Piotrowicach Wielkich w 1899 roku. To wersja najpopularniejsza. Jedynym jednak dowodem na to jest styl w jakim budynek wybudowano. Mógł równie dobrze powstać trochę wcześniej, jeszcze zanim stał się własnością Kopciów.

Budynek otacza park, dziś bardzo zaniedbany. Z rozmowy z mieszkanką Piotrowic Wielkich dowiedziałem się, że jeszcze kilkanaście lat wcześniej park wyglądał inaczej. Był zadbany, pielęgnacją zajmowała się obsługa szkoły jak i dzieci. Wszystko zmieniło się wraz ze zmianą dyrektora szkoły mieszczącej się w dawnym dworze. Ale wrócę jeszcze na chwilę do początku wieku XX.

Ludwika B. Kopeć zmarł w roku 1913. Majątek pozostawił trójce swoich dzieci, ich potomstwo zaś bywało na dworze w Leścach. Źródła mówią o trójce z trzeciego pokolenia właścicieli dworu w Piotrowicach: Ludwik Kopeć pozostawał właścicielem dworu i zajmował się gospodarką, jego młodsi bracia wybrali inną drogę. Tadeusz Kopeć został lekarzem mieszkającym w Warszawie, Stefan Kopeć dosłużył się tytułu profesorskiego na uniwersytecie jako przyrodnik. Znacjonalizowany dwór zajmowały: mleczarnia,biblioteka i w końcu szkoła podstawowa.

Jak dowiedziałem się na miejscu dworem interesowała się spadkobierczyni Kopciów. Być może coś w jego sprawie się ruszy, ponieważ od tego roku budynek nie będzie już użytkowany - szkoła w Piotrowicach Wielkich została właśnie zlikwidowana. W budynku oprócz szkoły znajdują się mieszkania nauczycieli. A zrobić coś trzeba, już w zeszłym roku czytałem o dworze, że stoi opuszczony i niszczeje. I chociaż informacja o opuszczeniu była nieprawdziwa to rzeczywiście budynek potrzebuje remontu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed wjazdem na teren parku i dworu stoi "Matka Boska dworska" jak podobno nazywa się tą figurę.

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Dwory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość